دوشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۹
صفحه اصلی / نقدها / فیلم / نقد و بررسی انیمیشن Frozen 2/انجماد گیشه

نقد و بررسی انیمیشن Frozen 2/انجماد گیشه

نقد و بررسی انیمیشن Frozen 2/انجماد گیشه

نقد و بررسی انیمیشن Frozen 2 یا همان منجمد ۲ دنباله انیمیشن موفقی است که در سال ۲۰۱۳ اکران شد و توانست موفقیت های زیادی را برای کمپانی دیزنی بدست بیاورد.انیمیشن Frozen توانسته بود شخصیت های جدیدی را معرفی کند و با یک داستان نسبتا جدید یک کار جدید نوع خود شود.بعد از چندین سال مقاومت کمپانی دیزنی برای نساختن دنباله ها ,دیگر غیر قابل اجتناب بود که دنباله ی Frozen نسازد و از سود چشمگیر آن دست بکشد.

خلاصه داستان: در قسمت دوم انیمیشن فروزن، آنا، السا، کریستوف و اولاف در پی یک ماجراجویی دیگر هستند. آنها نمی دانند که قدرت السا از کجا آغاز شده است. برای اینکه ملکه را از خطر در امان نگه دارند، آنها برای پیدا کردن ریشه ی این قدرت جادویی به یک جنگل باستانی و پاییزی در یک سرزمین اسرارآمیز سفر میکنند تا برای نجات پادشاهی خود، منشاء قدرتهای السا را پیدا کنند…

These-Disney’s-Frozen-2

نقطه ی ضعف انیمیشن Frozen 2 را شاید اتکا بیش از حد به فیلم اول دانست.به معنی دقیق تر این انیمیشن فقط ساخته شد برای طرفدارانی که چندین سال منتظر بودند تا دوباره السا و آنا را ببینند و البته چند موزیک خوب در طول فیلم تماشا کنند.دیزنی با تکیه بر طرفداران خود که به راه انداختن موج بین طرفداران عام سینما بسیار کمک کردند توانست یک انیمیشن ضعیف اما پرفروش بسازد.ضعف بزرگ Frozen 2 داستان آن بوده که نتوانسته کشش لازم را ایجاد کند.اساسا در یک نسخه بعدی یک اثر باید حرکت رو به جلو باشد نه اینکه یک نگاه به گذشته باشد.داستان دارای حفره های زیادی است که و بیننده با سوالات زیادی رو به رو می شود, مثل چرا السا قبلا این صداها را نمیشنید یا چرا همه ی مردم آن واقعه را فراموش کرده اند و کسی دنبال سربازان گرفتار نمیگشت و از همه مهمتر اساسا بیننده باید از چه چیزی بترسد ؟ چه دلهره ای باید داشته باشد؟!! این نداشتن داستان درست باعث شده است خیلی از شخصیت ها هدر بشوند و حتی کارگردان در ایجاد کارکتر جدید ناتوان باشد و انیمیشن را با همان کارکترهای قبلی با یک پایان کلیشه ای به پایان برساند.

These-Disney’s-Frozen-2

انیمیشن Frozen 2 بصورت کاملا کلیشه ای به ریشه های شخصیت ها پرداخته و میخواهد منشا قدرت های السا را به ما نشان بدهد.ولی همین نمایش هم بازهم بصورت کلیشه ای اتفاق میافتد و جنگ نفرین شده ای در کار است که باید به آن سفر کرد. شخصیت پردازی که در انیمیشن منجمد ۲ صورت گرفته بسیار ضعیف بوده و شخصیت اولاف یا همان آدم برفی که یک کارکتر نسخه قبلی بود میبینیم که بزرگتر شده است و حرفهای فلسفی میزند و به یک پتانسیل تبدیل شده ولی در ادامه میبینیم که به حاشیه می رود و به همان اولاف خنگ کوچک تبدیل میشود این دگرگونی عدم ثبات فیلمنامه را نشان می دهد.شخصیت کریستف که شاهزاده سوار بر اسب سفید منجمد ۱ بود در فیلم اگر حذف می شود هیچ اتفاقی نمیافتاد و در چند سکانس او را میبینیم که همش درگیر چگونه خواستگاری کردن است و در روند اصلی انیمیشن جایگاهی ندارد و یکی از بدترین و طولانی ترین آوازها هم متعلق به اوست.السا و آنا که شخصیت های محوری هستند و انیمیشن صرفا متعلق به آنهاست و السا باید در جستجوی اصل وجودی خود شود.آنا بهتر نسبت به همه شخصیت پردازی شده و توانسته به خوبی یک خواهر دلسوز را نمایش دهد که برای خانواده خود از هیچ عملی دریغ نمی کند.

یکی از نکات قوت منجمد ۱ موزیک ها و آوازهای متنوع آن بود که به این انیمیشن رنگ وبوی دیگری داده بود.همین آواز ها باعث شده بود طیف عظیمی از مخاطبان با انیمیشن همراه بشوند ولی در Frozen 2 کارگردان از این پتانسیل به بدترین شکل ممکن استفاده کرده است و سعی کرده است انیمیشن را به سمت اثری موزیکال ببرد.در Frozen 2 موزیک ها قابلا بد و طولانی بوده و دربسیاری مواقع حوصله بیننده را سر می برد که باعث شده هیچکدام از موزیک ها در خاطره ها نماند.

از نظر جلوه های ویژه زیاد موفق نبوده و Frozen 2 نسبت به نسخه قبلی خود پیشرفت زیادی نداشته در صورتیکه باید در نظر داشت یک فاصله ۶ ساله وجود داشته است که پیشرفت های زیادی را در زمینه های بصری انجام شده.در کل انتظارات زیادی از این انیمیشن میرفت و همه منتظر یک موفقیت بزرگ بودیم ولی بررسی ها و نقد ها نشان میدهد Frozen 2 نتوانسته انتظارات را برآورده کند و یک اثر سرگرم کننده برای سنین پایین را شاهد هستیم.

 

منبع: نقدیو

این مطالب را نیز ببینید!

Locke-Key-poster

نقد سریال Locke & Key/ قفل و کلید

نقد و بررسی سریال Locke & Key جدیدترین سریال شبکه نتفلیکس در ژانر فانتزی باز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *