شنبه , فروردین ۱۶ ۱۳۹۹
صفحه اصلی / نقدها / فیلم / نقد و بررسی فیلم Gemini Man

نقد و بررسی فیلم Gemini Man

نقد و بررسی فیلم Gemini Man

فیلم Gemini Man جدیدترین اثر آنگ لی در نگاه اول عنوانی جذاب به نظر می رسد و به نظر یک نو آوری در موضوع داشته است ولی هر چه جلوتر میرویم با یک فیلم صرفا اکشن مواجه میشویم که میتوانست فیلم را یک اثر جاویدان در مسایل ارزش های انسانی تبدیل کند ولی متاسفانه این امر محقق نمی شود. بدلیل جلوه های ویژه خاص و موضوع , فیلم نقد های متفاوتی را از منتقدان دریافت کرده است.

خلاصه داستان : این فیلم داستان یک مامور پا به سن گذاشته‌ به نام هنری بروگن با بازی ویل اسمیت را روایت می‌کند که در آستانه‌ی بازنشستگی از طرف جایی که در آنجا کار می‌کرد مورد هدف مرگ قرار می‌گیرد. او در ادامه متوجه می‌شود کسی که برای نابودی وی آمده ، یک نسخه‌ی جوان‌شده و تکامل‌یافته از خودش است که می‌تواند تمامی حرکات و قدم‌های او را پیشبینی کند و قرار است جایگزین وی در آینده شود و ….

gemini-man-movie-will-smih

با یک فیلم اکشن سه بعدی خوش فرم رو به رو هستیم, که قطعا اگر فیلم را بصورت ۳D دیده شود بر جذابیت فیلم اضافه میشود و به نوعی فیلم آینده سینمای اکشن را به ما نشان میدهد.صحنه ها تعقیب و گریز خوبی را در فیلم شاهد هستیم . به لحاظ جلوهای ویژ فیلم دارای کنش های قابل قبول است و مخاطب خود را تا آخر نگه میدارد.جلوه های ویژه بصورتی است که ببیندگان میتوانند به بررسی جز به جز صحنه های اکشن بپردازند و میتواند یک کلاس آموزشی کامل باشد.فیلم Gemini Man یکی از بهترین جلوهای ویژه سال ۲۰۱۹ را داراست.

ویل اسمیت بازیگری که توانسته در این فیلم یک نقش دوگانه را به خوبی بازی کند و تقریبا توانسته حس کارکتر به شخصیت القا کند ولی شخصیت پردازی درستی انجام نشده است و کل کارکتر شناسی فیلم را محدود به چند دیالوگ کرده است.می توانست کمی بیشتر به جذاییت زندگی او پرداخته شود.پشیمانی او نسبت به کارهای گذشته فقط در چند دیالوگ خلاصه میشود و در عمل چیزی مشاهده نمیکنیم که باعث شده در این زمینه نقد منفی از منقدان دریافت کند.

gemini-man-movie-will-smih

انگ لی با فیلم Gemini Man دوباره به سینمای اکشن بازگشته التبه با انتخاب این موضوع به دنبال نوعی جاه طلبی خاص بوده ولی شاید تمرکز بیش از حد کارگردان بر جلوه های ویژه و جوان کردن ویل اسمیت باعث شده از فیلمنامه غافل بماند و آنرا در سطحی بسیار پایین نگه دارد.حتی کمی خلاقیت به خرج نداده و بصورت کلیشه فیلمنامه را نوشته است.

فیلم Gemini Man  میتوانست در زمینه های انسانی حرف های جدی بزند و به سادگی از کنار این قضیه عبور میکند. ارزش و کرامت انسانی بالاتر از آن است که او را بصورت کامل در یک آزمایشگاه ژنیتیکی تولید شود و برای اطاعت دستورات گروهی خاص شکل گیری شود . این سربازان ژنیتیکی از حقوق اولیه خود هم محروم شده اند و نمیتوانند حتی زندگی عادی داشته باشند و به نوعی با یک روبات ژنیتیکی رو به رو هستیم. کارگردان میتوانست به این قبیل مسایل بیشتر بپردازد و میتواسنت اثر خود را جاویدان کند.در فیلم هوش مصنوعی اثر استیون اسپیلبرگ با موضوع شبیه سازی رو به رو هستیم ولی در آنجا نقش اصلی که یک روبات انسان نما است با پرسش های فراوانی از خود رو به رو میشود و بدنبال جواب پرسش های خود سفر ادیسه واری را شروع میکند.در مقابل در فیلم Gemini Man مشاهده میکنیم کارکتر جونیور بسیار منفعل بوده و میتوانست پرسش های زیادی را مطرح کند.

gemini-man-movie-will-smih

کارگردان نقد سطحی به سیاست های جنگ طلبانه آمریکا داشته است.نشان میدهد مقامات که تشنه قدرت بوده و از هیچ کار کثیفی در این زمینه فرو گذاری نکرده و با تربیت کردن سربازانی که هیچ انسانیتی در آنها دیده نمیشود به توسعه بیشتر جنگ های خود پرداخته.عملا برای این سیستم فقط پیروزی مهم است و در این راه هر اقدامی که لازم باشد انجام میدهند حتی حذف عامل خودی.
بررسی انجام شده نشان میده که نقد های منتقدان نسبت به فیلم زیاد جالب نبوده و فقط در زمینه جلوهای ویژه توانسته چند نقد مثبت بگیرد,تقریبا این فیلم جزو فیلم های شکست خورده سال ۲۰۱۹ است که قبل از اکران انتظارات زیادی از آن می رفت.اگر به فیلم های اکشن علاقه دارید قطعا گزینه مناسبی در کنار رقبایی همچون Rambo last blood خواهد بود و مطمئنا با دیدن فیلم Gemini Man آینده سینمای اکشن را زودتر از همه تماشا خواهید کرد.

 

 

منبع : نقدیو

این مطالب را نیز ببینید!

LITTLE-WOMEN-2019

نقد فیلم Little Women /جایگاه واقعی زن

نقد فیلم Little Women /جایگاه واقعی زن یکی از مهمترین فیلم هایی که در پایان …

2 دیدگاه‌ها

  1. بنظرم نقدی که توی فیلم مشاهده کردیم خیلی عالی بود. چون واقعیت حرفه ی اون هارو بخوبی نشون داد. که حتی به همکارانشون هم رحم نمیکنن و اون هارو هم از سره راه میخواستن بردارند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *