جمعه , اسفند ۹ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / نقدها / فیلم / نقد و بررسی فیلم جوکر/ JOKER 2019

نقد و بررسی فیلم جوکر/ JOKER 2019

نقد و بررسی فیلم جوکر/ JOKER 2019

شاید مهمترین عنوان سال ۲۰۱۹ سینمایی جهان متعلق به جوکر (joker) باشد.فیلم سینمایی جوکر پر سودترین فیلم تاریخ کامیک بوک ها محسوب میشود و کم هزینه ترین فیلم که توانسته بیش از یک میلیارد دلار فروش داشته باشد.بررسی ها نشان میدهد با یک اثر صرفا خشن یا کامیکی طرف نیستیم.با فیلم چند وجهی رو به رو هستیم که درون لایه های درام و نقد سیاسی را در بر دارد.

فیلمنامه فیلم که ظرافت و پختگی خاصی دارد که توانسته کشش لازم را برای شخصیت جوکر ایجاد کند.کارگردان این اثر یعنی آقای « تاد فیلیپس » گردشی ۱۸۰درجه‌ای از سری فیلم‌های  خماری (Hangover) داشته است.در فیلمنامه جوکر روح تعدادی از کارهای اسکورسیزی (راننده تاکسی , سلطان کمدی) دیده میشود که در کنار خلاقیت های فیلیپس و اسکات سیلور فیلمی شده است که تکان زیادی به گیشه و ذهن مخاطبان سینما داشته است.

joker-2019-movie

خلاصه داستان: فیلم سینمایی جوکر به منشاء داستانی شخصیت جوکر می‌پردازد و اتفاقات این فیلم در دهه‌ی هشتاد میلادی و در شهر گاتهام جریان دارد. این فیلم داستان آرتور فلک را روایت می‌کند که و یک دلقک و کمدین شکست خورده است و اتفاقاتی باعت می‌شود که او تبدیل به آدمی بی‌رحم و ترسناک شود و…

با شخصیت جوکر ما قبل از فیلم آشنایی هایی داشته ایم و میدانستیم کسی که شرارت های مختلفی را انجام داده است و از انجام دادن هیچ کاری ترسی ندارد. در انیمیشن ها و فیلم های مختلف دیده ایم که او قتل ,تجاوز ,آشوب و … انجام داده است.اما هیچ وقت به این مساله پرداخته نشده که چرا جوکر به چنین جایگاهی رسیده و یا یک داستان خیلی سطحی در این مورد گفته شده است. اما این اثر یک فیلم فرا کمیکی است و به شخصیت پردازی فرا از دنیا پرداخته است.

فیلم joker در گاتهامی روایت میشود که با انباشت زباله رو به رو است  , استعاره ای خوب از جامعه ای که در کثیفی و فساد مطلق است و از همه مهمتر مردم با این قضیه کنار آمده اند. جامعه ای که نماد سیستم سرمایه داری است و طبقه های بالای جامعه بر شهر حاکم هستند و هر کاری بخواهند انجام میدهند, گاهی به دختر جوانی متعرض میشوند و گاهی کاندید شهرداری و حتی گاهی گذشته ی خود را پاک میکنند. همه ی فعالیت آنان برای منافع خود بوده و نه مردم. شخصیت وین کسی است که بخاطر ثروتش به اینجا رسیده و تصور میکند با پول میشود همه چیز را خرید البته در این جامعه که فساد در همه ی جای آن به وضوح دیده میشود دور از ذهن هم نیست. وقتی به یکی ازدلایل فرعی‌ فروپاشی ذهنی « آرتور » نگاه بکنیم به بودجه‌هایی که قطع شده و در نهایت باعث کاهش خدمات اجتماعی می‌شوند، نبود پشتیبانی برای مشکلات روانی و اجتماعی او که باعث شده علاقه بیشتری به خیال پردازی نداشته هایش داشته باشد.

joker-2019-movie

جامعه ای که دروغ همه ی جای آنرا فرا گرفته و حالا که شخصیتی میخواهد زندگی خودش را داشته باشد و به آرزوی بچگی خود برسد دچار مشکلاتی میشود با دروغ های بزرگی در زندگی خود رو به رو میشود. دروغی که مادر او درباره ی گذشته ش به او گفته است,دروغ همکارش که باعث اخراجش شد و جامعه ی مریضی که عقده های نهفته ای دارند و همه از این عقده ها خبر دارند و سعی میکنند از خود و فرزندان خود حفاظت کنند .برای همین با یک فیلم خشونت آمیز طرفیم. اگرچه این خشونت به این منظور طراحی شده که بیننده را شوکه کرده و او ناراحت کند اما در جاهایی به آنارشیست کشیده میشود و بینندگان را تشویق به مبارزه با سیستم با این شیوه میکند,هرچند که کارگردان قصد چنین کاری را نداشته است. تعداد قتل های فیلم در قیاس با عنوانی همچون john wick”” و “Rambo last blaood” بسیار کمتر است ولی بطور زیرکانه ای به اجرا درآمده است که همه ی مرگ تاثیر عمیقی بر مخاطب دارد.قتل هایی که هر کدام نمادی است از جامعه ی فاسد, قتل چند جوان عیاش و هوس باز ,قتل همکاری دروغگو, قتل مادری دروغگو ,قتل مجری تلوزیونی که همه را مسخره میکند و از اوضاع درونی جامعه اطلاعی ندارد و قتل ثروتمندی که همه را زیر دست خود میبیند و هیچ حرفی غیر از طبقه خودش را برنمی تابد.

joker-2019-movie

جوکر در اوایل فیلم بدنبال مسکن هایی برای خود و جامعه ای که در آن زندگی میکند میگردد و از همه ارکان ها خواهش میکند این مسکن ها را بیشتر کنند زیرا او پیش بینی انفجار بزرگ را میکند ولی در نهایت مسکن ها زیاد که نمیشود بلکه قطع هم میشود.جامعه ای که به فکر درمان خود نیست و بیشتر سازگار با طبقه ی بالای جامعه خود هستند . در فیلم مشاهده میکنیم که جوکر وقتی میخواهد به خانه برود پله های زیادی را باید بالا برود و استعاره از آن است که جایگاه خانواده بالاتر از هر یک از ارکان جامعه است. زمانی که جوکر از همه جا درمانده میشود و کتک میخورد از پله ها بالا میرود و به سوی خانه ,تنها محلی که در آن احساس آرامش میکند می رود. زمانیکه جوکر راز مادر خود را میفهمد,شاهد دیدن فروپاشی خانواده و به تبع آن فرو پاشی جامعه میشویم.این نقد جدی است که کارگردان بر نظام خانواده آمریکا دارد که کاملا رو به انحتاط است و این هشدار را میدهد که فروپاشی کامل خانواده به فروپاشی کامل جامعه می انجامد.

بررسی ها نشان میدهد مساله ی اصلی که باعث شده است جوکر با این موفقیت رو به رو شود احساس همذات پنداری مردم جهان با وضعیت زندگی آرتور افلک و احساس او با طبق حاکم دارند.حالا نکته تامل برانگیز این است که چنین فیلم سیاسی که صدای همه ی رهبران غربی را درآورده از جریان سیستمی هالیوود بیرون آمده و نه از یک سیستم مستقل مثل کارهای الیور استون.

joker-2019-movie-poster

فیلم joker که به معنای واقعی ضد سیستم و نقد هایی نسبت به حاکمیت دارد و با شناخت کاملی که از دل جامعه آمریکا دارد توانسته رو به انحطات رفتن این جامعه را به خوبی نشان بدهد و یکی از محبوب ترین شرور های تاریخ سینما را مظلوم نشان داده, بطوریکه اکثر بینندگان هم ذات پنداری عمیقی با او می کنند.جوکر به نوعی قهرمان ضد سرمایه داری شده و با سیستم توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه غربی به مبارزه پرداخته و طرفداران او که عمدتا از طبقه ی پایین جامعه هستند به فکر انتقام از ثروتمندان هستند و به نوعی با اینکار بدنبال آرامش درونی خود هستند.

نکته قوت دیگر فیلم بازی خیره کننده واکین فینکس است که برای این فیلم نامزد جشنواره گلدن گلوب هم شده است.او به شکلی کامل، دقیق و عمیق، شخصیت خود را درک کرده است. بنابراین با تماشای این فیلم بدون آن که نیاز داشته باشید تا کمیک بوک‌های جوکر را بخوانید، اطلاعات بسیار خوبی از شخصیت دریافت می‌کنید. فینکس با تغییر فیزیکی محسوسی دوباره خود را بازیابی میکند و به عمق داستان میرود.فینکس با بازی زیر پوستی و حسی خود در تمامی لحظات فیلم به یکی از بهترین بازیگران سال ۲۰۱۹ تبدیل شده و همزاد پنداری خطرناکی در بعضی از بینندگان ایجاد میکند که میتواند افراد را به سمت یک آنارشیست ببرد,که باعث ترویج خشونت و موجب گریز از دموکراسی میشود,البته خود کارگردان این قصد را رد کرده است ولی بازی خوب واکین فینکس و فرم حاکم بر فیلم باعث القای چنین حس های خطرناکی میشود.

فیلم جوکر نیاز به موشکافی بیشتر داشته و درجه ی سنی در این فیلم باید به یک درجه ی عقلی تبدیل شود,زیرا فیلم روی یک تیغ تیز حرکت می کند و هر لحظه ممکن است مخاطب خود را به سقوط بکشاند .این فیلم به ما نشان میدهد اگر به داستان های کمیک بوکی بدرستی پرداخته شود میتواند به آثاری تبدیل شود که هدفی فرای سرگرمی داشته باشد و بتواند به نقد لایه های مختلف جامعه بپردازد .

 

 

منبع : نقدیو

این مطالب را نیز ببینید!

1917-movie-sam-mandes-poster

نقد و بررسی فیلم ۱۹۱۷ /حماسه ای مدرن

نقد و بررسی فیلم ۱۹۱۷ /حماسه ای مدرن فیلم ۱۹۱۷ از آن دسته فیلم هایی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *