شنبه , فروردین ۱۶ ۱۳۹۹
صفحه اصلی / نقدها / سریال / نقد و بررسی فصل سوم سریال Stranger Things
stranger-things-season3-review

نقد و بررسی فصل سوم سریال Stranger Things

بلاخره انتظار ها به پایان رسید و فصل سوم سریال straner things پخش شد,بدون شک همه منتظر بودیم ببینیم آیا باز هم برادران دافر میتوانند موقیت خود را تکرار کنند و به روند صعودی خود ادامه بدهند.نکته مهم از نظر منتقدان و سازندگان سریال ها همین انتظار بزرگ مخاطبان هست و پیگیر بودن مخاطبان برای سریال مورد نظر آن هم در سالی که ما با پایان فاجعه انگیز سریال game of therons روبه رو بودیم و تعداد بسیاری از مخاطبان اینترنتی سریال ها زده شده و دیگر میلی به دیدن و دنبال کردن سریال ندارند. برادران دافر در پایان هر فصل کار خود را مشکل میکنند آن هم بدلیل اینکه روز به روز به مخاطبان اضافه میشود و باید به گونه ای فصل های بعدی را بسازند که بتوانند همه ی مخاطبان را راضی کرده و مخاطبان جدید را هم جذب کنند.فصل اول سریال stranger things که یک شوک بود در عرصه سریال سازی آن هم در این ژانر و فصل دوم که کمتر کسی فکر میکرد بتواند روند موفقیت آمیز خود را ادامه دهد و فصل دوم سریال stranger things که در پی تثبیت مضمون داستانی و شخصیتی بوده که به تفضیل به نقد و برسی هر دو فصل قبلا پرداخته ایم.

stranger-things-season3-review

در این فصل ما شاهد بزرگتر شدن شخصیت ها هستیم و آنها درگیر مسایل مهمتر شده اند و در حال گذار از دنیای کودکی خود هستنند و شخصیت هایی مثل نانسی و جاناتان هم وارد فاز جدیدی از ندگی شده اند و دارای شغل هستند و باید هزینه های زندگی را تامین نمایند و این روند باعث شده است که هر کدام دارای هدفی در زندگی شده باشند و وقت آن شده است که قضیه را وارد فاز جدیدی بکنند.همین هدف های جداگانه باعث شده است خط داستانی بین اعضای مختلف شکسته شود واز طریق گروه های کوچکتر داستان دنبال شود ولی در نهایت به یک پازل کلی میرسیم که هر کس بخشی از آن را حل کرده است. در این فصل با آنکه گروه بصورت متمرکز عمل نمیکند ,ولی با فیلمنامه خوب شاهد آن هستیم که به زندگی همه ی شخصیت ها بصورت کامل پرداخته شده است و داستان هم روبه جلو میرود .تیم سازندگان در این فصل نشان دادند که هر شخصیت جایگاه خود را دارد و عملا هیچ شخصیتی تمایز خاصی نسبت به بقیه ندارد که این امر در واقع گرایانه کردن سریال نقش بسزایی داشته است و قهرمان را از فرد به گروه و جامعه ای کوچک کشانده است. همانطور که داستان های شکسته را دنبال میکنیم به شخصیت پردازی درستری از کارکتر ها میرسیم و در به لحاظ شخصیتی به تکامل مورد نظر نویسندگان میرسند.

این فصل شاهد به کمال رسیدن یک شخصیت به خوبی هستیم و آن هم کارکتر جیم هارپر است کسی که در فصل اول یک پلیس معتاد و مست بود و بدنبال رهایی و فرار از مشکلات بود و نمیخواست قبول کند که درگیر مسایل بزرگی بشود.حالا به پدری دلسوز تبدیل شده بود و بدنبال سروسامان دادن به زندگی خویش شده بود و سعی میکرد که از هیچ کاری برای الون دریغ نکند و تمام خود را برای او و شهرش بگذارد, او دیگر آن خودخواهی سابق را نداشته و حالا به شخصیتی تبدیل شده بود که خودش را وقف دیگران کرده.تقریبا آن رئیس پلیسی شده بود که جامعه آمریکا به آن نیاز دارد.و در نهایت هم که به آن تراژدی ختم میشود, جایی که تازه موفق شده بود قرار عاشقانه ای را تنظیم بکند و در لحظه ای خود را امیداور کرده بود به ناگهان مجبور به از خودگذشتگی و فداکاری شده بود.

stranger-things-season3-review

در بحث قدرت فیلمنامه ما کارکتر استیو را داریم که عملا در فصل دوم سریال یک شخصیت کاملا شکست خورده و به حاشیه رفته بود و انتظار میرفت دیگر خبری از او نباشد ولی به زیبایی هر چه تمام تر او بصورت تدریجی وارد داستان شده و بخش بزرگی از داستان شکسته را حل میکند . در این فصل او نه تنها به یک مهره اصلی تبدیل میشود بلکه کارکتر رابین را در کنار خود معرفی میکند و این دو به خوبی با یکی از پایه های داستان (استیو) جفت و جور شده و با کمی بار طنز نقش بسزایی در داستان کلی دارند.البته در ادامه همه ی مخاطبان منتظر بهم رسیدن استیو و رابین بودند و به نوعی استیو را مستحق رسیدن به یک آرامش میدانستند ولی توجه با به حرکت تبلیغات گونه فیلم در حمایت از همجنسگرایان این امر محقق نمیشود که بسیار غیر ضروری بوده و بسیاری از نقد های منفی را به همراه داشته است.
از همان قسمت ابتدایی با آن فضای ملموس و آشنا ما را وارد فاز جدیدی از داستان میکند و به شایعه هایی که در فصل قبل به ضمیر ناخودآگاه ما فرستاده بود واقعیت بخشید و آن هم چیزی نبود جز روس ها .

روس ها در این فصل و از بتدا وارد داستان شده اند و در حال توطعه و خرابکاری بزرگی هستند و دوباره شاهد سوژه تکراری جنگ سرد گونه ای هستیم.باز هم پای روس ها در میان است که بدون شخصیت پردازی درست مثل سایر کلیشه های قبلی فقط بدنبال خرابکاری در آمریکا هستند و هیچ هدف دیگری را دنبال نمیکنند و همیشه هم این موضوع بوده است که این کار روس ها شاید به ضرر خودشان تمام شود که هیچ وقت به آن توجهی نشده است . این تصویری است که هالییود از زمان راکی ۴  و حتی قبل از آن به ما ارائه میدهد و انگار قرارنیست تمام شود .در این سریال برادران دافر به گونه ای هوشمندانه به آن پرداخته اند آن هم با ایجاد پاساژ و پایگاه زیر زمینی که در آن کمی اغرار شده و غیر قابل باور بوده که چگونه بدون اینکه کسی متوجه آن شود این پایگاه ساخته شده ولی نکته هوشمندانه آن انتخاب پاساژ برای پوشش است. در عصری که روسیه و آمریکا بصورت آشکارا به جنگ اقتصادی پرداخته و هر کدام به طرق مختلف بدنبال تامین منابع اقتصادی خود در دنیا هستند, چند نفر روس پاساژی را تاسیس میکنند که باعث میشود مغازه های کوچکتر سطح شهر بسته شوند و شهروندان قدیمی که صاحبان اصلی شهر هستند دست به عتراض بزنند.
در اینجا البته باز هم کلیشه نخ نما شده ای هستیم که آن روس ها که بصورت کاملا سازمان یافته عمل میکنند و خیلی ترس را بر جان همه می اندازند ولی در نهایت به شکل احمقانه ای شکست میخورند. این نگاه کلیشه ای باعث شد با نقد های منفی بیشتری از فصل گذشته روبه رو شوند.

stranger-things-season3-review
در این فصل اتفاق خوب دیگری که میافتد این است که شخصیت الون ضعیف میشود و قدرت خود را از دست میدهد و مبارزه با چیز عجیب سخت میشود و حالا باید همه ی کارکتر ها نقش خود را برای از پا انداختن چیز عجیب به کار بگیرند, که باعث میشود داستان خلاقانه تر پیش برود و کمتر کسی بتواند آخر داستان را پیش بینی کند که به واقع گرایانه تر شدن داستان کمک میکند و خود را برای فصل های بعدی آماده میکند.جدایی الون از مایک در آخر داستان نوید یک فصل چهارم بزرگتر را میدهد زیرا پیش بینی میشود جهان فیلم باید بزرگتر بشود تا همه دوباره دور هم جمع بشود و از سوی دیگر نگهداری یکی از این موجودات در روسیه و جایی بسیار دورتر از شهر دوس داشتنی ما نشان از جهان شمول شدن موضوع داستان در فصل های بعدی را دارد.

فصل سوم سریال stranger things به لحلظ تکنیکی جهش خاصی داشته است و توانسته بود از اجزای بصری بیشتری استفاده کند در گسترش لوکیشن ها شاهد پیشرفت چشمگیری بودیم و گامی لرزان ولی رو به جلو بود و براردان دافر نشان دادند اگر در دام کلیشه ها و سیاست های غلط نیافتند میتوانند به این روند ادامه دهند. فصل سوم سریال stranger things توانسته موفقیت های زیادی برای شبکه نتفلیکس  فراهم کند و باعث افزایش طرفداران این شبکه شده است .قطعا اگر طرفدار این سریال باشید از فصل سوم آن لذت خواهید برد و بی صبرانه منتظر فصل چهارم آن خواهید بود و اگر هم طرفدار سریال نباشید شما را با دنیای عجیب و جدید آشنا خواهد کرد.

 

 

منبع:نقدیو

این مطالب را نیز ببینید!

Locke-Key-poster

نقد سریال Locke & Key/ قفل و کلید

نقد و بررسی سریال Locke & Key جدیدترین سریال شبکه نتفلیکس در ژانر فانتزی باز …

2 دیدگاه‌ها

  1. فیلم عالی بود. و خیلی جذاب و غیر قابل پیش بینی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *