شنبه , فروردین ۱۶ ۱۳۹۹
صفحه اصلی / نقدها / فیلم / نقد و بررسی هوانوردان ۲۰۱۹ The Aeronauts

نقد و بررسی هوانوردان ۲۰۱۹ The Aeronauts

نقد و بررسی هوانوردان ۲۰۱۹ The Aeronauts

فیلم The Aeronauts 2019 (هوانوردان) به کارگردانی تام هارپر و بازی ادی ردمین که قبل از اکران یک اثر غیرقابل پیش بینی بوده و نظرات مختلفی حول محور فیلم وجود داشت.تام هارپر که بیشتر یک کارگردان سریالی خوب است تا سینمایی پس از چند سال ریسک را قبول کرده و دوباره به حوزه سینما بازگشته است تا خود را درگیر نقد منتقدان نماید.

خلاصه داستان هوانوردان :ماجرای این فیلم در سال ۱۸۶۲ میلادی در جریان است و درباره‌ی یک دانشمند بلندپرواز و یک خلبان ماجراجو می‌باشد که سوار یک بالون می‌شوند تا به منظور پیشبرد دانش بشری در مورد آب و هوا و پرواز بلندترین ارتفاعی که بشر تاکنون توانسته برود را تجربه کنند. اما این اوضاع به زودی به یک جنگ حماسی برای بقا تبدیل می‌شوند و…

 The-Aeronauts-2019-movie-poster

در همه ی دوره های تاریخی سینما شاهد فیلم هایی بودیم که به زندگی دانشمندان پرداخته و یا یک واقعه علمی را نشان داده اند و یا یک رویداد را بررسی کرده اند.این آثار همیشه جذابیت خودش را داشته است زیرا عموم این نوع فیلم ها از یک نوع ماجراجویی خاصی بهره می گیرد. فیلم هوانوردان که پایه ریزی های پیش بینی هوا پرداخته است و با یک شخصیت دانشمند و یک خلبان زن, داستان را طی می کند. شخصیت گلیشر با بازی ادی ردمین که یک دانشمند است و بدنبال اثبات نظریه ی خود است و با بی مهری مرکز علمی انگلستان رو به رو می شود که به او هیچ امکاناتی را نمی دهند و او باید خود به دنبال راهی برای رفتن به آسمان باشد. اینکه مرکز علمی انگلستان او را مسخره می کند و به او امکاناتی نمی دهد یکی از کلیشه ای ترین نکات سینمایی است که همیشه به شخصیت بی مهری می شود و هیچ توجهی نمی شود.انتظار داشتیم در این فیلم نوآوری بشود ولی فیلم با همان کلیشه قدیمی آغاز شد.در مقابل شخصیت آملیا که قرار است خلبان بالن باشد, او که همسر خود را در یک سانحه هوایی از دست داده و از اجتماع به دور شده است و حتی تا دقایق آخر هم دوس ندارد به این سفر که از هر چیزی برای زندگی او ضروری تر است برود.در مورد شخصیت آملیا هم کلیشه بزرگ دیگر را میبینیم, یک شخصیت که شکست بزرگی خورده است و راضی به رفتن نمی شود. در برخورد اولیه شخصیت های اصلی سرد و عدم کنش برقرار می شود و در ادامه روابط گرم تر میشود, این هم کلیشه بعدی این قبیل فیلم ها.

The-Aeronauts-2019-movie

فیلم هوانوردان اکثرا در یک بالن اتفاق می افتد و بقیه فیلم ها فلش بک هایی است که ما را بدون هیچ پیش زمینه ای به عقب پرتاب می کند که میتوانست ظریف تر این کار را انجام بدهد, بهتر است همیشه فیلمنامه طوری نوشته شود که نیاز به فلش بک های فراوان نباشد و فقط در مواقع ضروری به کار گرفته شود. بررسی ها نشان می دهد یک خط داستانی مستقیم بسیار بهتر از یک داستان با عقب و جلو رفتن های فراوان باشد.صحنه هایی که در بالن بودند از قاب بندی خوبی بهره می بردند و بعضی از مواقع دوربین سر دست فیلم بردار که بدون هیچ دلیلی در فیلم بود, بیننده را اذیت میکرد.در فیلم چند قاب خوب از آسمان و بالای ابرها مشاهده کردیم واحساس تعلیقی که آملیا موقع بالا رفتن از بالن داشت در بقیه موارد فیلم در مدیوم سینما نبوده و یک تله فیلم معمولی را مشاهده میکردیم.فیلم The Aeronauts فاقد هرگونه نقطه اوج داستانی است.

 The-Aeronauts-2019-movie-poster

فیلم The Aeronauts 2019 که یک اثر ساده بود و هیچ کنش هیجانی به جز چند دقیه را نتوانسته بود ایجاد کند و حتی در درام کردن شخصیت ها به مشکل خورده بود و به هیچ وجه نتوانسته بود یک رابطه ساده را نشان بدهد و اول فیلم یک زوج متضاد را میبینیم و در آخر یک زوج که به همدیگر علاقه پیدا کرده اند!!!! فیلم از لحاظ روایت خیلی عقب است و فقط یک داستان چند خطی را برای ما توضیح می دهد و هیچ هیجانی را برای ما بهمراه ندارد. فیلم هوانوردان از فرصت هنر بودن خود استفاده نکرده و در لایه های زیرین فیلم ما هیچ چیز نمیبینیم و عملا فیلم هوانوردان هیچ پیامی برای مخاطب خود ندارد.فیلم در اکران خود با نقد های منفی همراه بود و نتوانست موفقیت را در گیشه کسب نماید.

 

 

منبع : نقدیو

این مطالب را نیز ببینید!

LITTLE-WOMEN-2019

نقد فیلم Little Women /جایگاه واقعی زن

نقد فیلم Little Women /جایگاه واقعی زن یکی از مهمترین فیلم هایی که در پایان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *