شنبه , فروردین ۹ ۱۳۹۹
صفحه اصلی / مقالات / سینمایی / بهترین انیمیشن های دهه ی اخیر
The best animations of the last decade

بهترین انیمیشن های دهه ی اخیر

با ورود به سال ۲۰۲۰ و تمام شدن یک دهه ی دیگر در سینما , شاهد آثار و تکنولوژی های جدیدی بودیم.این دهه با تکنولوژی لایو اکشن همراه شدیم که پدیده جدید و قابل بحثی است,آخرین لایو اکشن مربوط به انیمشن شیرشاه بود که با تمام تلاش خود نتوانست به فهرست ما راه یابد و امیدواریم در سال های آینده آثار قوی تری را در این نوع انیمیشن ببینیم .این بین ,سال ۲۰۱۴ سال طلایی انیمیشن در این دهه بود و سه انیمیشن این لیست از سال ۲۰۱۴ است و بدترین سال انیمیشنی سال ۲۰۱۹ است که فقط چند انیمیشن در حد متوسط داشتیم.

minion

۱۰- مینیون‌ها – Minions

یکی دیگر از انیمیشن‌های مخصوص کودک « مینیون‌ها » است. این عنوان در سال ۲۰۱۵ ساخته شد و توانست مورد استقبال قرار گیرد. مینیون‌ها با بودجه‌ای بالغ بر ۷۴ میلیون دلار ساخته شد و توانست با فروش ۱ میلیارد و ۱۳۷ میلیون دلار، رکورد جدیدی را در تاریخ انیمیشن‌ها ایجاد کند.

داستان انیمیشنMinions درمورد سال‌ها قبل از انیمیشن منِ نفرت‌انگیز است. زمانی که مینیون‌ها تازه تکامل یافته‌ بودند و تمام هدفشان خدمت به بدنام‌ترین اربابان بوده. مینیون‌ها بارها در راضی نگه‌داشتن اربابان خود از جمله « تی رکس » و « ناپلئون » ناموفق بودند و به همین دلیل خودرا درون غاری حبس کردند. اما چون اربابی نداشتند که به او خدمت کنند، دچار افسردگی می‌شوند.در همین هنگام یکی از مینیون‌هابه نام « کوین » نقشه‌ای درسر دارد و وارد یک سفر ماجراجویانه می شود.این انیمیشن توانست لحظات جذاب و مفرحی را برای مخاطبان کودک و بزرگسال را فراهم کند.قسمت دوم انیمیشن مینیون ها در سال ۲۰۲۰ قرار است اکران شود و باید دید آیا می تواند موفقیت فیلم اول را بدست آورد.

Frozen

۹- منجمد – FROZEN

احتمالا Frozen را بتوان جریان سازترین انیمیشن دهه نامید,با اکران این انیمیشن و استقبال کودکان و خانواده ها,شاهد ورود فرهنگ جدیدی همراه با لوازم و کتاب های جدید به دنیای کودکان بودیم. این کارتون از داستانِ ملکه برفیِ هانس کریستین اندرسون الهام گرفته شده و چند سال زمان برد تا دیزنی بتواند روش بازگویی مناسب داستان را پیدا کند. نهایتا Frozen در سال ۲۰۱۳ بر پرده سینماها رفت و فراتر از انتظار ظاهر شد. این پدیده فرهنگی یکی از پرطرفدارترین محصولات دیزنی در آن سال بود. داستانFrozen حول دو خواهر به اسم الساو آنامی‌چرخد و چندین تن از استعداد‌های برتر موسیقی از جمله ایدینا منزل (IdinaMenzel)، کریستن بل و جاناتان گروفدر این فیلم همکاری داشتند و همچنین موسیقی متن فیلم را می‌توان هم‌ردهِ موفق‌ترین‌ فیلم‌های این دهه قرار داد.انیمیشن Frozen 2 امسال تولید شد که نتوانست نقد مثبتی بدست بیاورد و بیشتر بر موج قسمت اول سوار بود و فقط توانست گیشه را تصاحب کند.

How to Train Your Dragon

۸- چگونه اژدهای خود را آموزش دهیم – How to Train Your Dragon

یکی از مجموعه های موفق چند سال اخیر «چگونه اژدهای خود را آموزش دهیم» است. این مجموعه در ۳ قسمت ساخته شده و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تماشا است.نخستین قسمت این انیمیشن درسال ۲۰۱۰ توسط دریم ورکس (DreamWorks) ساخته شد و کارگردانی آن نیز به‌عهده «کریس سندرز» و «دین دبلوا» بود. لازم به‌ذکر است که این انیمیشن براساس رمانی با همین نام اقتباس گرفته شده.

داستان انیمیشن درمورد یک پسر بچه‌ی وایکینگ به‌نام «هیکاپ» است که سرزمینش به‌طور مداوم مورد حمله‌ی اژدهایان قرار می‌گیرد. مردم این قبیله همواره مشغول به مقابله با اژدهایان هستند و رهبری آن‌ها را نیز پدر هیکاپ انجام می‌دهد. دریکی از روزهایی که هیکاپ برای گردش به‌جنگل رفته بود متوجه می‌شود که اژدهایی زخمی روی زمین افتاده و پس از نزدیک شدن به اژدها در می‌یابد که او یک «خشم شب» است. خشم شب‌ها یکی از خطرناک‌ترین گونه‌ی اژدهایان هستند. هیکاپ پس از نزدیک شدن به خشم شب و درمان او رابطه‌ای دوستانه ایجاد می‌کند و اسم اورا «بی دندون» می‌گذارد.در ادامه‌ی داستان اتفاقات بسیار جالبی برای هیکاپ و بی دندون رخ می‌دهد که از هیجان بسیار بالایی برخوردار است.انیمیشن چگونه اژدهای خود را آموزش دهیم یکی از بهترین انیمیشن های جهان است و به‌خاطر ترکیب زیبای رنگ‌بندی و گرافیک بالای آن، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تماشا است. این کارتون یکی از آن‌هایی است که هر رده سنی می‌تواند آنرا ببیند و ازش لذت ببرد.

rango

۷- رنگو – Rango

رنگو Rango یک وسترن مدرن با صداپیشگی جانی دپ که بجای یک مارمولک با مدل لباس هاوایی حرف زد، تونست برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال بشه در صورتی که پارامونت حتی یک بخش مستقل برای انیمیشن هم نداشت!
دریم ورکس هم اون سال کارهای خوبی عرضه کرده بود، گربه چکمه پوش Puss in Boots و پاندای کونگ فو کار ۲ Kung Fu Panda 2 محصولات این غول انیمیشن سازی بودن.
سیاسی ترین انیشمین چند سال اخیر است که به هیچ وجه برای کودکان نیست و مخاطب بزرگسال دارد.انیمیشن Rango که به زیاده طلبی قدرت ها می پردازد و کشورهای فقیر که در زیر این قدرت طلبی له می شوند و نیاز به منجی دارند تا بتوانند به مبارزه با ابر قدرت ها بپردازند.انیشمین رنگو که در ساخت و محتوا بسیار جلوتر از هم ردیفان خود بوده و توانست بحران آب که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد را به ما گوشزد کند.

 Toy-Story-3

۶ – داستان اسباب بازی های ۳ – Toy Story 3

بعد از اینکه دو قسمت اول داستان اسباب بازی شخصیت و قدرت فوق العاده ای رو برای پیکسار به ارمغان آورد قسمت سوم تونست تبدیل به یکی از تحسین شده ترین انیمیشن های پیکسارتبدیل بشه.. برای دومین سال پیاپی یک انیمیشن در قسمت بهترین فیلم نامزد شد هرچند که جایزه رو به سخنرانی پادشاه The King’s Speech باخت.
داستان اسباب بازی ۳ Toy Story 3تونست یک با ترانه We Belong Together یک جایزه اسکار هم به دست بیاره. بقیه رقبای اسباب بازی ها در اون سال انیمیشن های چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم How to Train Your Dragon و جادوگر The Illusionist بودن.انیمیشن toy story 3 که خاطرات نسلی را زنده کرده بود و به نوعی مشد یک خداحافظی باشکوه برای این مجموعه باشد.در سال ۲۰۱۹ قسمت چهاریم toy story  ساخته شد که به نوعی بازهم یک احساس خوب با آن دوران برقرار کرده بود و شخصیت اصلی به یک رستگاری بعد از یک عمر خدمت رسید.

SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE

۵- مرد عنکبوتی : به درون دنیای عنکبوتی – SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE

یکی از متفاوت ترین انیمیشن های تاریخ که برگرفته از کمیک بوک های مارول است ودر کمال تعجب بسیار خوش ساخت و قابل درک است. با تماشای این انیمیشن، سفری دراز پیش رویتان دارید. جایی که در آن مرزهای زمانی شکسته می شود و در تلفیقی از گذشته و حال و آینده به پرواز در میایید. مرد عنکبوتی در سری جدید انیمیشنی خود، نظرات مثبت و منفی بسیاری به خود دیده است؛ مفاهیم و نوع تصویرسازی آن متفاوت است و به طور کامل در راستای هدف اصلی داستان ساخته شده که ممکن است عده ای از برقراری ارتباط با آن محروم بمانند. اما با این حال توانسته اثری برگزیده از نگاه منتقدین باشد و با وجود بودجه کم در مقایسه با دیگر کمپانی های بزرگ دنیا، در برابر رقبایی چون شگفت انگیزان ۲، جوایز اسکار و گلدن گلوب را برای بهترین انیمیشن سال از آن خود کند. کمپانی سونی پیکچرز با تلفیق ابرقهرمانان محبوب تاریخ رنگ و بویی تازه به دنیای آن بخشیده، از سیر داستانی کلیشه ای عبور کرده و علاقه مندان به کمیک بوک و کاراکترهای شناخته شده جهان را مجذوب آن کرده است. شخصیت اصلی این داستان، نوجوانی ست که به واسطه نیش عنکبوت به قدرت مرد عنکبوتی می رسد و در دنیاهای موازی با کاراکترهای زمان های دیگر دیدار می کند.

Big-Hero-6

۴- شش قهرمان بزرگ – Big Hero 6

این انیمیشن درسال ۲۰۱۴ توسط کریس ویلیامز و دان هال تولید شد و توانست موفقیت چشمگیری به دست آورد. داستان این انیمیشن برگرفته از کمیک‌های مارول است و نام آن نیز اقتباس گرفته از همین کمیک‌هاست.

داستان انیمیشن در مورد هیرو هامادا است. یک نوجوان که عاشق دانش رباتیک است و ذهن بسیار بزرگی در این راه دارد. هیرو به همراه برادر بزرگتر خود ناداشی به بازدید از یکی از جشنواره‌های کالج می‌رود و در آنجا عاشق دانشگاه می‌شود. کلید ورود هیرو به کالج یک اختراع رباتیک است و پس از اینکه هیرو اختراع خود را به دانشگاه تحویل می‌دهد، قرار می‌شود که در یک شب خاص از آن اختراع رونمایی شود. اما در شب رونمایی از اختراع خارق‌العاده‌اش کالج آتش می‌گیرد و برادرش ناداشی در آتش می‌میرد.اتفاقاتی که پس از مرگ ناداشی رخ می‌دهد از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است و مطمئنا می‌توانید از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

شش قهرمان بزرگ دومین عنوانی بود که در سال ۲۰۱۴ با مرگ یکی از کاراکترهای اصلی آغاز می‌شد و توانسته بود این مرگ را در داستان پنهان کند. در واقع به نحوی داستان انیمیشن جلو می‌رود که مخاطب ذره‌ای در اندوه مرگ کاراکتر باقی نمی‌ماند. نخستین عنوانی که در ۲۰۱۴ توانسته بود هرچه زیباتر این تکنیک را پیاده سازی کند، انیمیشن چگونه اژدهای خود را آموزش دهیم.سال ۲۰۱۴ را می توان سال طلایی انیمیشن نامید

Kubo-and-the-Two-Strings

۳- کوبو و دوتار – KUBO & THE TWO STRINGS

ساخت استودیو لایکا (Laika) بار دیگر اثبات کرد که تکنیکِ استاپ-موشن هنوز محبوب است. این کارتون با کارگردانی تراویس نایت، علی‌رغم این که به اندازه بقیه انیمیشن‌های این لیست فروش نداشت، توانست به جشنواره‌های فیلم راه پیدا کند.استاپ-موشنِ Kubo & The Two Strings در فرهنگ ژاپن کند و کاو می‌کند و داستانی پیچیده را بازمی‌گوید و از ترکیب گرافیک کامپیوتری و استاپ-موشن استفاده می‌کند تا تصاویری مجذوب کننده تولید کند.تکنیک استاپ – موشن که بسیارتکنیک سخت و دشواری است از جذابیت خاصی برای مخاطب برخوردار است.

تصویر‌هایی با رنگ بندی جذاب و عناصر ماجراجویی، کارتون را برای مخاطبان کم سن‌تر سرگرم کننده می‌کند اما Kubo & The Two Strings در واقع قصه‌ای پیچیده دارد که موسیقی زیبا و گاهی هم مالیخولیایی داریو ماریانلی (Dario Marianelli)، آن را همراهی می‌کند.انمیشنKubo & The Two Strings شایسته توجه پایان‌ ناپذیر برای بلند پروازی، دیدگاه و اصالتش است و فضای عجیب غریبی که در کارتونCoralineوجود داشت را ادامه می‌دهد.

Inside-Out

۲- درون بیرون – Inside Out

ترجمه‌ی تحت ‌اللفظی فیلم چیزی می‌شود در مایه‌های «درون بیرون». جالب نیست ولی منظور را می‌رساند. این که واقعا درون هر شخصیتی که در زندگی با او روبه‌رو می‌شویم و فقط صورت ظاهر و واکنش‌هایش را می‌بینیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ ایده یک خطی فیلم درخشان است. این که بخواهیم سر از ساز و کار احساسات درونی آدم‌ها دربیاوریم و آن را به بیان خیلی ساده نقاشی کنیم. جوری که یک بچه‌ی ۷-۸ ساله هم آن را بفهمد. این انیمیشن درست به اندازه‌ی همان احساساتی که برایشان تجسم قائل شده، در یک سطح ساده و در سطحی دیگر پیچیده و عمیق است.قرار است در مسیر بزرگ شدن یک کودک قرار بگیریم. خب بدوی‌ترین احساساتی که از زمان تولد همراهمان هستند و معلول‌هایشان چیست؟ خنده، گریه، ترس، خشم.

چند تا فیلم در تاریخ سینمامی‌توانید نام ببرید که تا این حد سریع بتوانند حسی از خودشناسی در شما ایجاد کنند؟ فیلمنامه‌نویسان عملکرد مغز و احساسات را مثل یک معادله‌ی ریاضی ساده کردند: یک دستگاه کنترل فرمان وجود دارد. احساسات پشت آن قرار می‌گیرند و دکمه‌ها را فشار می‌دهند که در حقیقت باعث می‌شود شما به اطراف ‌تان واکنش نشان بدهید. کنترل در دست شادی، خشم، نفرت، ترس و غم است. این‌ها حواس اصلی شما هستند. حواسی که از کودکی با شما همراهند.نکته ی مهم تر دیگر دلیل وجودی غم است و اینکه غم برای هر انسانی لازم است و نباید یک احساس بد آنرا تلقی کرد.این بیان نه تنها برای کوکان بلکه برای هر بزرگسالی قابل تامل است.

Zootopia

۱ – زوتوپیا – ZOOTOPIA

یکی دیگر از پرفروش ترین انیمیشن های تاریخ، زوتوپیا یا شهر حیوانات، تولید مستقل کمپانی دیزنی در سال ۲۰۱۶ است که آرمان شهری از حیوانات مختلف را به تصویر می کشد که در آن اشاره ی ضمنی به موضوعات مختلف اجتماعی در جامعه ی انسانی را محور اصلی کار خود قرار داده و در میان برترین انیمیشن ها، با نظرات مثبت منتقدان رو به رو شده است. خرگوش قصه برای دنبال کردن رویای خود به آرمانشهر حیوانات می رود و پس از مواجهه با مسائل مختلف، دست به اقداماتی برای حل آن ها می زند.انیمیش زوتوپیا نقدی بر برخی از تئوری های اجتماعی دارد و مسائل گوناگونی اعم از تساوی زن و مرد در همه ی موارد را رد کرده است و به نوعی به این نتیجه رسیده است که شرایط اجتماعی و شغلی باتوجه به فرد است و تئوری نظم نوین جهانی را کامل رد کرده است. انیمیشن ZOOTOPIA به کارگردانی بایرون هاورد، ریچ موورو جیرد بوشو با حضور صداپیشگان محبوبی چون شکیرا، دهمین فیلم انیمیشنی پرفروش سال ۲۰۱۶ شد.

 

این مطالب را نیز ببینید!

hollywood-logo

هالیوود چیست؟!

هالیوود که به جادویی ترین مکان دنیا تبدیل شده و جایی است که رویاها در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *