شنبه , فروردین ۹ ۱۳۹۹
صفحه اصلی / نقدها / فیلم / نقد و بررسی فیلم ۶ UNDERGROUND(6 زیرزمینی)

نقد و بررسی فیلم ۶ UNDERGROUND(6 زیرزمینی)

فیلم Underground 6 ( 6 زیرزمینی) به کارگردانی مایل بی که بیشتر با فیلم ها ترانسفورمز شناخته میشد و جزو کارگردانانی هست که آثاراش هزینه های زیادی رو بهمراه داره. مایک بی دارای کارنامه پرفراز و نیشب است و این اولین باری است که او به سراغ یک فیلم صرفا اکشن می رود البته مثل فیلم های قبلش فضاسازی هایی کاملا سیاسی و البته تا حد زیادی غیرواقعی رو بهمراه داشته.

این فیلم به وضوح نمایش دهنده قهرمان های تمام آمریکایی است که با اکشن خوب و درستی دنیا و البته کشور مشخصی را از شر دشمنان مشخص نجات بدهند . فیلم Underground 6 آیینه ی تمام نمای تجلی قهرمان سیاسیون آمریکاییست.این فیلم که محصول دیگری از شبکه نتفلیکس است,بر خلاف سایر اثار امسالش مثل فیلم مرد ایرلندی فیلم خوب و تاثیر گذاری از آب در نیامد.

خلاصه داستان : داستان فیلم درباره افرادی است که بنا به دلایلی که مشخص نیست! ، تصمیم می‌گیرند مرگی ساختگی برای خود ترتیب دهند و سپس تیمی برگزیده برای مبارزه با افراد بد و شرور تشکیل دهند و…

فیلم Underground 6یا ۶ زیرزمینی یا بهتره بگیم ۶ روح ,یک اثر اکشن است که توانسته جذابیت های بصری خوبی را برای بینندگان بهمراه داشته باشدو ۲ ساعت سرگرم کننده را برای بینندگان محیا کند. فیلم در فیلمنامه دچار گسست فراوان است و به نوعی کارگردان صرفا یک اثر سیاسی سفارشی را ساخته. کارگردا هر چه در صحنه های اکشن فیلم خوب عمل می کند در سایر قسمت ها چیز خاصی را برای ارائه ندارد.

Underground-6-movie-poster

در لحظات اولیه که مونولوگ هایی توسط شخصیت شماره یک با بازی رایان رینولدز گفته می شود با چند شات سریع رو به رو می شویم و به یکباره وسط یک تعقیب و گریزی طولانی می افتیم بدون آنکه هنوز چیزی بفهمیم, تنها چیزی که از صحنه های اولیه فیلم می شود فهمید این است که ای گروه توانایی مقابله با یک لشگر تمام نشدنی را دارند!!!

بازیگران این فیلم در این صحنه کلیشه بودن خود را ثابت کردند و به نوعی همان قهرمانانی هستند که می توانند دنیا را نجات بدهند.کارگردان فیلم بدون اینکه کوچکترین زحمتی به خود بدهد هیچگونه شخصیت پردازی انجام نداده است و ما نمی دانیم که این شخصیت ها از کجا به اینجا رسیده اند و روزگا چه بر سر آنها آورده که حاضرند از همه چیز خود بگذرند و به در راه صلح بشریت قدم بگذارند؟؟ و یا چرا افرادی که دارای گذشته درخشانی (قاتل , دزد…) هستند به این حد از خودگذشتگی می رسند؟؟!

شخصیت پردازی آدم های بد فیلم هم کاملا سطحی است و همان بهتر که شخصیت پردازی نمی شد.گذشته ی این شخصیت بد معلوم نیست, فقط ما از او حاکم خوشگذرانی را می بینیم که برای سرگرمی آدم می کشد و حتی به مردم خود رحم نمی کند.اگر قرار باشد بعنوان حاکم او را نشان بدهیم باید کمی سیاست مداری به آن اضافه کنیم بلاخره کسی که به چنین جایگاهی رسیده کمی عقل سیاسی داشته است حال هر چقدر که مستبد باشد. برادر این حاکم یعنی پیمان معادی که یکی از بدترین بازی های خود را انجام داده با چند دیالوگ کاملا شتاب زده انزجار خود را از برادر خود اعلام می کند و از او در فیلم به عنوان منجی مردم ترگیزستان یاد کرد.

Underground-6-movie-poster

و اما ترگیزستان کشوری که مردم آن در رنج و سختی به سر می برند و باید این گروه ۶ نفره آنها را نجات بدهند.بدترین نمایش از فرم یک مکان را در طول تاریخ سینمای جهان از ترگیزستان داریم. کشوری که اسمش به ترکمنستان خیلی نزدیک است و در شمال ایران واقع شده استلهجه ی آنها به روس ها نزدیک تر است,مردم آن به شدت شبیه ایرانی ها هستند و چهره ی کاملا سبزه دارند هر چند در شمال کشور ایران مردمام متفاوت تری زندگی می کنند!! با کشور به ظاهر مسلمانی طرف هستیم که مردمش در رنج و عذاب هستند. در کمال ناباوری با کشوری رو به رو هستیم که بیابان های ماسه ای و شتر دارد آن هم در شمال ایران!!!! و سربازانی کاملا شبیه سربازان ایرانی!!!

فیلم Underground 6 کاملا مشخص است که می خواهد تمرکز بر کل کشورهای مسلمان داشته باشد. ولی حالا باید این شش روح بدون هیچ پشتوانه ای مردم را از سیستم موجود نجات بدهند.ولی به چرایی بوجود آمدن این سیستم حرفی نمی زند,  سیستمی که رهبر آن در آمریکا زندگی می کند و در آنجا هم به راحتی آدم می کشد و کسی به کار او ندارد.این ۶ نفر برادر او (پیمان معادی) را به جای او بیاورند که بسیار انسان ضعیفی است و در طول فیلم بین شخصیت های مختلف پاسکاری می شود و هیچگونه استقلالی از خود ندارد و جالب تر این است که مردم هیچ نقشی در این تغییرات ندارند و بصورت کاملا مسخره با یک بیانه ی تلوزیونی شروع به حمایت از برادر حاکم می کنند.

Underground-6-movie-poster

فیلم Underground 6 بیشتر شبیه به یک بیانه سیاسی مسخره است از آن بیانه های عجولانه ای که سیستم حاکم آمریکا در حال حاضر با ترامپ درگیر آن است. این به اصطلاح قهرمانان آزادی آمریکا بدون آنکه منابع مالی مشخص داشته باشند و یا درخواست کمکی داشته باشند به کمک مردم ترگیزستان بروند و یک انقلاب خیلی مخملی به راه بیاندازند که در نشان دادن آن هم به بدترین شکل ممکن بوده.در دوره ای به سر میبریم که عالی ترین مقام آمریکا یعنی رئیس جمهور به صراحت اعلام می کند که روسای جمهور قبلی آمریکا داعش را بوجود آورده اند و ارتباط مستقمی با مرگ هزاران نفر انسان بی گناه داشته اند ولی در هیچ کجا عذرخواهی ندیده ایم و حالا می خواهند با این فیلم تبلیغاتی خود را قهرمان دنیا نشان بدهند. فیلم به نوعی ۱۰۰% در خلاف آمریکای واقعی است, قهرمانانی که بدنبال صلح در جهان هستند !! و بدون چشم داشت مادی از جان خود هم میگذرند!!

فیلم Underground 6 با اینکه صحنه های اکشن نسبتا تمیزی دارد ولی از هر گونه محتوا خالی است و ضعف های اساسی در فیلمنامه و شخصیت پردازی دارد که از مایکل بی بعید بوده ولی همین نکته به خوبی اثبات می کند که با یک فیلم تبلیغاتی کاملا هالیوودی طرف هستیم و مثل سایر فیلم های تبلیغاتی آمریکایی ارزش چند ساله ای بیشتر ندارد.

 

 

منبع : نقدیو

این مطالب را نیز ببینید!

LITTLE-WOMEN-2019

نقد فیلم Little Women /جایگاه واقعی زن

نقد فیلم Little Women /جایگاه واقعی زن یکی از مهمترین فیلم هایی که در پایان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *